НАШ ПРАПОР – ІСТОРІЯ ТА КОЛЬОРІ ПРАПОРА ПРАВОСЛАВНОГО ОПОЛЧЕННЯ «ПОДІЛЬСЬКА КОЗАЦЬКА СІЧ»

Коріятович копия

Родовий герб князів Коріятовичив

1. ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

Історія прапора Православного Ополчення «Подільська козацька січ» сягає глибокої древності. Вона єднає наше славне минуле з сьогоденням, пов’язує нас з славутними предками – вояками Подільської землі.

У першій половині XIV століття Кам’янець-Подільський стає центром Подільського князівства на чолі з православними князями Коріятовичами. Саме в той час в історичної літератури вперше з’являється описання певних хоругв княжого війська як блакитно-чорних. Ці кольорі, по міркуванню геральдистів, походили від родового гербу князів Коріятовичив: «Білий вершник на чорним коні забиває дракона».

Вже до половини XIV століття саме ці кольорі робляться кольорами державності Подільського князівства та перебувають такими до першої чверті XV століття.

Відродження блакитно-чорного прапора саме як хоругви та кольорів української національно-визвольної війні проти польсько-католицького засилля відбулося в кінці XVІ – початку XVІ століть, коли почалося формування перших козацьких відділів у Подільському краї, бо для козаків ці кольорі символізували незалежність Подільської землі. Заховалося кілько описань цих прапорів у польської та навіть у російської історичної літературі.

Часом подібні хоругви подільського козацтва прикрашали вишитими іконами Христа або Богородиці.

2. ГЕРАЛЬДИЧНА ЛЕГЕНДА

Прапор Подільського князівства та ГО "Подільська козацька січ"

Прапор Подільського князівства та ГО “Подільська козацька січ”

Згідно геральдичної легенді родового гербу князів Коріятовичив, яка була перенята і Подільським князівством, сполучення цих кольорів символізує єдність небесного і земного в житті людини. При цьому чорний колір також символізував готовність «терпіти все, аж до смерті в обороні Небесної Правди» та «присягу в обороні своєї землі перед Богом».

Білий трикутник означає світлість думок і справ, вірність Святій Трійці. Його положення на пропарці – це єднання небесного і земного в житті людини.

прот. Сергій Горбик