РАЗОМ І НАЗАВЖДИ!

IMG_7201Від часів Київської Русі, не дивлячись на окремі непорозуміння, білоруси та українці історично протистояли агресії зі Сходу. Це виявилося не тільки у часі татаро-монгольської навали, або часів Грюнвальду, але і у часи визвольних змагань 1918  – 1921 рр, а також у часі спільної антирадянської операції на Поліссі липня – жовтня 1941 р. Не став виключенням і опір російській агресії 2014 р., коли численні білоруси стали у лави добровольчих формувань та разом з українськими побратимами встали грудьми за Незалежність та Свободу України, виконуючи заповіт Тадеуша Костюшко «За нашу і вашу вольність!»

Їх було багато у різних формуваннях і підрозділах, це були не тільки громадяни Білорусі, які за покликам серця пішли на українсько-російський фронт, але і численні білоруси України…. Не стало виключенням і ГФ «Подільська січ» у лавах якої допомагали Україні численні білоруси, зокрема капелан формування прот. Сергій Горбик та відомий білоруський письменник, мешканець м. Чернігів, Владислав Ахроменка.

На великий жаль, книга подвигів білорусів, які встали на захист України, досить мало відома, вона ще потребує розповіді письменників, істориків, публіцистів. Але осінню 2015 р., за сприянням добровольців, група білоруських та українських художників провела мистецький пленер на фронті, де мовою барв спромоглася передати нерв цієї визвольної війни проти російської навали. Героями цих картин стали бійці та командири Тактичної Групи «Білорусь», інших добровольчих формувань… Ця робота була присвячена білорусу Олесю Черкашину та українцю Віталію Тіліженко, які загинули у серпні 2015 р.

Вшановуючи пам’ять загиблих, та керуючись повагою до добровольців, ГО «Подільська Козацька січ» (правонаступник ГФ «Подільська січ»), Хмельницька обласна федерація боксу, яка на весні 2014 зробилася базою для формування добровольчого руху, та шерег інших організацій і спонсорів, спричинилися до проведення у м. Хмельницький виставки «Білоруси з Україною у серці», що відкрилася 16 травня у Музеї історії міста Хмельницького.

З боку художників організаторами виступили керівник БФ «Волошка” Анжела Душаєва та керівник «Білоруського Центру в Україні» Галина Сорочик. Співорганізатори та партнери виставки в Хмельницькому: ГО «Подільська Січ», Мистецька Сотня «Гайдамаки», ТМ «Кристал-Сервіс» та Хмельницька обласна федерація боксу.

Під час відкриття вистави були присутні та мали можливість сказати вітальне слово бійці тактичної групи «Білорусь» Ян Мельников та Сергій Пальчевський, перший заступник голови Хмельницької обласної ради Андрійчук Неоніла В’ячеславівна, заступник голови обласної ради Лесков Валерій Олександрович, депутат Хмельницької міської ради Бірюк Лев Васильович, міський голова м. Деражні, Ковпак Андрій Миколайович, курсанти Національної академії Державної прикордонної служби , волонтери та ветерани АТО.

Андрій Грудень, спеціально для порталу ГО «Подільська козацька січ»